3 sie 2015

Czym jest elegancja?

Kilka tygodni temu zostały zaprezentowane materiały reklamowe włoskiego domu mody Fendi, kierowanego przez legendarnego Karla Lagerfelda. Modelką w sesji, stworzonej przez projektanta, była Kendall Jenner. Portale plotkarskie oraz fani statecznej marki skrytykowali zdjęcia, twierdząc że Kendall brakuje wyrafinowania, aby prezentować tak luksusowe ubrania. Sam Lagerfeld w magazynie "Porter" mówi, że Kendall jest jednocześnie silna, ale również słodka.
Czym więc jest elegancja? Zadałem sobie to pytanie i przystąpiłem do poszukiwania odpowiedzi. W dzisiejszych czasach, kiedy Harper's Bazaar Polska ogłosił "erę luzu", a Vogue Italia opublikował numer poświęcony modzie sportowej, termin ten przybiera nowe znaczenia, sięga dalej niż kiedykolwiek. W każdym bądź razie warto się temu przyjrzeć. W moich rozważaniach poszukam odpowiedzi w tym, co twierdzili lub twierdzą ci, którzy wyznaczają kanony.

Christian Dior stwierdził, że: "Prawdziwa elegancja jest wszędzie. Szczególnie zaś tam, gdzie nie widać jej na pierwszy rzut oka". W takim razie, sugerując się sentencją słynnego kreatora możemy wysnuć pierwszy wniosek. Mianowicie elegancja nie powinna bić po oczach i być totalnie oczywista, gdyż wtedy to, co miało być wyrafinowane sprowadza się do prostego banału, a tego moda nie lubi. "Prawdziwa elegancja jest wszędzie" zatem być może nie jest ona związane z pieniędzmi. Może nie chodzi o to, aby mieć na sobie wszystkie najdroższe kolekcje, ale właśnie o to, aby zachować spójność, spójność z własną osobowością, z naszymi przekonaniami.
Konkluzja nr 1 : elegancja to spójność i zaprzeczenie banału

Christian Dior

Audrey Hepburn powiedziała co następuje: "Elegancja to jedyne piękno, które nie przemija". Zatem możemy dojść do wniosku, że elegancja jest ponadczasowa. Jest ona czymś więcej niż trendem, który jest ostatnim stadium przed tandetą - jak twierdzi Lagerfeld, z najnowszej kolekcji. To umiejętność nadania ubraniu, które wyraża nasze czasy, jakiegoś elementu, takiego nieuchwytnego, który sprawi, że będzie ono wyrażaniem całej epoki, uosobieniem odwiecznych pragnień.
Konkluzja nr 2 : elegancja to ponadczasowość
                                                                       Audrey Hepburn 

Carmel Snow, legendarna naczelna Harper's Bazaar, uważała zaś, iż: "Elegancja to dobry gust z domieszką odwagi". Cytat ten jest bardzo do rzeczy. Odnosi się po części do słów Diora, elegancja potrzebuje odwagi, nie może być banalna. Sam dobry gust nie wystarczy. Należy też znać trendy, umieć je interpretować i robić to w zgodzie ze sobą, szukając tego, co nas wyraża i podkreśla naszą osobowość.
Konkluzja nr 3 : elegancja to odwaga i zaprzeczenie banału
                                                                     Carmel Snow 

Sprawę ostatecznie i tak rozstrzygają dwie największe ikony świata mody. Niezależnie od naszych przekonań, przynajmniej z samą Coco Chanel należy się liczyć.

"Elegancja nie jest przeciwieństwem biedy, ale przeciwieństwem wulgarności." To twierdzenie rozstrzyga czym jest prawdziwa elegancja, tak często mylona z tandetą i nuworyszostwem. To zdanie powinno powiesić w swojej garderobie sporo osób. Sam Lagerfeld również ma wyrobione zdanie w tym temacie, jak w prawie każdym innym, 
"Elegancja jest pewnego rodzaju postawą, dążeniem. Nie jest ideą ustaloną raz na zawsze." Uważa on również, że elegancja to fenomen moralny i cielesny, a chłopka z Etiopii może być szalenie elegancka.                                                      Coco Chanel                                                                    
                                                                                                Karl Lagerfeld

Z powyższych cytatów i rozważań wysuwa się wniosek, a na pewno kilka - każdy może dostrzec co innego, że elegancja jest powiązana z ubraniami, ale nie może być z nimi utożsamiana. To pewien całokształt naszej postawy, naszego podejścia do życia, tego co sobą prezentujemy w połączeniu z tym co nosimy. Prawdziwe wyrafinowanie to życie w zgodzie ze sobą i naturalność. Dodam, że słynna naczelna Vogue'a Diana Vreeland twierdziła, że należy podkreślać swoje nieidealności - jeżeli masz długą szyję, noś naszyjniki, które to podkreślają. Z pewnością nie można odmówić jej elegancji, mimo tego, że często porównywano ją do indiańskiego totemu. 
                                                                     Diana Vreeland 

Warto być eleganckim, warto być sobą, dlatego, że absolutnie każdy jest niepowtarzalny. Ubrania są ważne, ale nie zrobią wszystkiego za nas. Pamiętajmy o tym i cieszmy się elegancją!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A tu możecie się z nami podzielić swoją opinią :)