3 maj 2016

LAGERFELD

"Świat według Karla. Aforyzmy i maksymy Karla Lagerfelda" 

Jean-Christophe Napias oraz Sandrine Gulbenkian wykonali kawał naprawdę świetnej pracy. Udało im się zebrać kilkaset cytatów Karla Lagerfelda. Dzieło słowem wstępnym opatrzył Patrick Mauries. Ta zaledwie stusiedemdziesięciokilku stronowa książka to prawdziwa skarbnica wiedzy o geniuszu świata mody. Jednak jeśli liczycie, że z tej książki dowiecie się kim naprawdę jest Lagerfeld – rozczarujecie się. Karl ujawnia o sobie tylko tyle, ile uzna za stosowne: "Moja osobowość medialna to marionetka. A ja pociągam za sznurki. Najważniejsze to nie poplątać sznurków". Mimo tego ujawnia dosyć sporo, nie pozwalając znudzić się własną osobą. Książka została podzielona na 15 tematycznych rozdziałów, dzięki czemu całość jest bardzo przejrzysta. Szata graficzna, stworzona przez Charlesa Ameline'a, robi wrażenie – bardzo w stylu samego Lagerfelda. Graficzne czarno-białe ilustracje bardzo dobrze komponują się z czytelnymi szeryfowymi czcionkami. Równie ciekawie pomyślana została okładka, znajdują się na niej czarne naprzemiennie matowe i błyszczące podobizny Karla.

To co stanowi najważniejszą wartość "Świata według Karla" to cytaty Lagerfelda. Możemy się z nich dowiedzieć co projektant sądzi o sobie samym, o Chanel, o matce. Osobny rodział poświęcono największej miłości Karla – książkom.


Po zapoznaniu się z książką polubiłem Lagerfelda. Okazuje się, że zmitologizowana postać świata mody, to człowiek bardzo pracowity i świetnie wykształcony (gigantyczna biblioteka projektanta mówi sama za siebie), chociaż sam nie lubi ostetantacyjnego rozintelektualizowania. Lagerfeld mimo swojego wieku podejście do świata ma bardzo świeże. Sekret jego sukcesu polega na trwaniu w teraźniejszości i zaufaniu do własnej intuicji. Mówi, że "Dla ludzi takich jak ja samotność to zawsze triumf, to zawsze zmagania" – być może dlatego uchodzi on za zimnego pracoholika? Jednak to czym naprawdę zainspirował mnie Lagerfeld to jego słowa :"Kiedy człowiek już pogodzi się sam z sobą, wtedy może stać się, kim chce". Dla mnie to bardzo ważne słowa. 

Naprawdę mogę polecić "Świat według Karla", chociażby po to aby chociaż troche zrozumieć projektanta oraz zainspirować się jego podejściem do życia. To co Karlowi udaje się równie dobrze jak kierowanie Chanel, to z pewnością tworzenie własnego wizerunku.

"Świat według Karla. Aforyzmy i maksymy Karla Lagerfelda" – wydawnictwo Rebis 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A tu możecie się z nami podzielić swoją opinią :)