6 lip 2016

ISABELLA BLOW - LEGANDARNA REDAKTORKA


Isabella Blow to z pewnością jedna z najbarwniejszych postaci świata mody.  Jednak jej historia jest równie dramatyczna jak i niezwykła. Zacznijmy od początku. Isabella Blow urodziła się w 1958 roku w Londynie. Po rozwodzie rodziców, kiedy jej ojciec i jego nowa wybranka wraz z córkami wprowadzają się do rodzinnej posiadłości. Isabella wpada w kompleksy, czuje się niechciana i uważa za brzydką."Jeśli jest się piękną, nie potrzeba ubrań. Jeśli jest się brzydką jak ja, jest się jak dom bez fundamentów, potrzeba wówczas czegoś, żeby się zbudować." 
- Isabellla Blow o sobie  
Po ukończeniu collegu wyjeżdża do Londynu. Tam pracuje jako sprzątaczka a później sprzedaje w sklepie. W 1979 przeprowadza się do Nowego Jorku. To właśnie tam kariera Isabelli startuje z pełną prędkością. Mąż jej przyjaciółki przedstawia ją dyrektorce kreatywnej Vogue'a – Annie Wintour, która szybko zatrudnia Isabellę, jako swoją asystentkę. Podobno Blow codziennie poleruje biurko słynnej redaktorki perfumami Chanel no. 5 zmieszanymi z wodą Perrier.

"Ludzie zatrzymywali się przy moim biurze tylko po to, by zobaczyć, co Issie ma na sobie. Jednego dnia była punkówą, a następnego niczym maharadża tonęła w klejnotach. "
- Anna Wintour

Nowy Jork odpowiedział na ambicje słynnej redaktorki. Przyjaźni się z legendarnymi postaciami, jak Andy Warhol, Roy Liechtenstein czy Jean – Michael Basquiat.W 1986 roku wraca do Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje w szanowanym magazynie Tatler,a niedługo później poślubia Detmara Blowa.Następnie otrzymuje posadę w brytyjskim Vogue. Gdzie zajmuje się wyszukiwaniem najciekawszych miejsc, modelek i fotografów do tworzenia bajecznych sesji zdjęciowych. Jej kreatywność znajduje tam duże pole do popisu. Najdroższa z zrealizowanych przez Blow sesji "Anglo-Saxon Attitude" kosztowała 80 tysięcy funtów i została odskocznią do kariery dla fotografki Honor Fraser, projektantki Belli Freud oraz modelek Plum Sykes i Stelli Tennent.
To właśnie Isabella Blow odkryła słynnego projektanta Alexandra McQueena. Zakupiła jego kolekcję dyplomową, a później bardzo intenstywnie promowała projektanta, jak tylko mogła. Jednak McQueen podobno traktował redaktorkę bardzo lekceważąco, pozostawił ją na lodzie, gdy jego marka została wykupiona przez Gucci.
Warto wspomnieć, że to między innymi ona wypromowała również polskiego projektanta Arcadiusa.Isabella słynęła ze swoich niesamowitych kapeluszy, które tworzył Philip Treacy. Zapytana dlaczego je nosi, odpowiedziała:


"Aby trzymać wszystkich ode mnie z daleka. Oni pytają «Czy mogę cię pocałować?», a ja mówię: «Nie, dziękuję». Dlatego je noszę. Nie chcę być całowana przez wszystkich. Chcę być całowana przez ludzi, których kocham."

Isabella Blow chorowała na depresję. Nie mogła mieć dzieci, co było jej marzeniem. Kiedy dowiedziała się, że ma raka jajników kilkukrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Ostatecznie podziałała trucizna. Zmarła 6 maja 2007 roku.. Kolekcja jej niezwykłych ubrań została wystawiona na aukcję i wykupiona przez jej przyjaciółkę Daphne Guinnes.

Isabella Blow i Philip Treacy
4 komentarze:

 1. Co prawda mało urodziwa ale niekwestionowana ikona mody! ♥ Uwieeeelbiam ! *-*

  https://alazielinska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowity blog! Super wygląda :) Dzięki bardzo że to napisałaś bo uwielbiam nowych rzeczy się dowiadywać <3

  https://nikoleannj.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy ! Mamy zamiar robić więcej takich postów :)

   Usuń

A tu możecie się z nami podzielić swoją opinią :)